Horváth Ferenc írása
2025.03.03.
Mottó: bár igen fontos egy elég hamar indított belpolitikai kampány is, annak mindig figyelemmel kell lennie a külpolitikai változásokra.
Valaki megkérdezte már Magyar Péter európai uniós parlamenti képviselőnket, a Tisza Párt elnökét, a Fidesz-KDNP leendő potenciális kihívóját az orosz-ukrán háború lezárásában mutatkozó kaotikus globálpolitikai mizériáról?
1.)
Például mi a véleménye Donald Trump tárgyalási technikájáról az ukránokkal szemben? Helyes-e külön tárgyalnia Trumpnak csak az oroszokkal? Üzletről van inkább szó vagy az ukránokról?
2.)
Mi a véleménye a 47-ik amerikai elnök és Európa tagállamainak viszonyáról? Esetleg a 25%-os amerikai vámfenyegetettségről?
3.)
Mit gondol arról, hogy az európai államok egy katonai szövetség megszervezésén munkálkodnak?
4.)
Szerinte is azért dühös az Európai Bizottság, hogy az erőszakos üzletembert és nagykirályt játszó Trump úgy tesz, mint kutya a lakodalomban, ha arról van szó, hogy Európa is betolt ám egy igen komoly összeget és igen sok fegyverarzenált is az ukránoknak az orosz agresszorral szembeni védekező képességének javítására? Trumpról már tudjuk, hogy vissza akarja venni, amit eddig belettek Ukajnába kamatostól. Olyan 500 milliárd dollárnyi nehéz földfém formájában, amit vagy pénzzé tesznek vagy viszik eredetben.
5.)
Elképzelhetőnek tartja-e, hogy Trump "rábízza" Közép-Kelet- Európát, Ukrajnát és az oroszokat egy fehér eurázsiai kvázi birodalmi politikai rendszer keretében Putyinra, míg ő "hozza amerikát, Kanadát, Grönlandot és Európa nyugati részét egy Washington- Moszkva tengelyen működő fehér gazdasági - és védelmi szövetség megteremtéséhez a globálisan terjeszkedő ázsiai és az arab nagyhatalmak ellenében?
6.)
Mit gondol a jelenlegi magyar külpolitikai helyzetről? Rontja a Tisza Párt 2026-os választási esélyeit vagy inkább megerősíti a győzelmüket. Magyarul Orbán és bandája megint a külpolitikai helyzet miatt marad vagy most már látja végre a magyar nép is, hogy a magyarok kifosztása mellett, a Fidesz-KDNP külpolitikája már a szó szoros értelmében káros avagy inkább hasznos a magyarok részére?
Szeretném tudni, hogy a feltörekvő Tisza Pártnak, amelynek vannak európai uniós parlamenti képviselői is, hogy gondolkodnak a fentiekben feltett kérdések témáiban?
Persze nem vagyok én senki, de az biztos, hogy egyedül sem azzal, amit tudni szeretnék!
dr. Horváth Ferenc
2025.03.03.03.
Milyen lehetséges válaszokat képzelek el:
Pl..
A. )
A magyar külpolitikát nem mi irányítjuk. Amit látunk belőle, az nem tetszik. A hintapolitika már Horthy idejében is igen veszélyes politikai tevékenység volt.
B.)
Az Európai Unió gazdasági- és politikai elvrendszerét maga Európa érlelte ki sok évszázadon keresztül. A demokratikus jogelvek meghatázozzák a cselekvési irányokat. Ahogy én látom eddig is következetes véleménye volt Európának az orosz- ukrán háborúról, ezután is az lesz. Nem feleslegesen gondolkodnak arról, hogy ha a NATO elenyészik vagy csak átalakul és ha az ENSZ is súlytalanná válik, akkor kênytelen Európa egyedül megszervezni akár a katonai védelmét is.
C.)
Az új elnök amerika-felfogása üzleti alapú, racionális és meritokrata. Ezen nehéz lesz neki változtatni. A stílusa azonban nem jön be. Nagyon erős pozícióból indít, úgy tesz, mintha nem érdekelnék a következmények, simán hátralép egy kicsit, ha kell , de a kezdeményező deal már az övé.
(Mint a vállalkozó aki olyan keveset ígér, hogy már lassan a fele bér is jó lesz annak, ami te magadban gondoltál! Ő diktál te vagy rosszabb helyzetben.)
Persze, ha valaki sokfelé támad egyszerre nem biztos, hogy figyelni is tud arra, kik hogyan fognak védekezni.
D.)
Sajnos Ukrajna már nem jöhet ki a háborús helyzetből úgy, hogy ne veszítsen sokat. Az ő befolyásolt politikájuk is okozta, hogy lett háborús ok a megtámadásukra.
A mai Zelenszkij idejében történt meg az orosz cégek kiszorítása az ukrán piacokról. Az első és teljes mobiltelefon-hálózatot például egy orosz cég hozta létre teljes lefedettséget biztosítva az ukránoknak. Elég erőszakos módon szabadultak meg tőlük, valószínűleg ellenállhatatlan sugallatra.
E.)
Az ukrán kisebbégpolitika sem volt szeplőtelen, mint ahogy a magyar sem az. Szijjártó Péterék arrogáns hozzáállása ehhez a kérdéshez mindig is kontraproduktív volt. A látszat ellenére inkább volt az felforgató tevêkenység, mint kiegyezésre törekvő hajlam.
F.)
Azt megértem, hogy garanciát kér az ukrán elnök bármilyen segítők is a szándékok, hiszem a Budapesti Memorandumot is szó nélkül felrúgták nagyhatalmak, nem ratifikálták. Pedig Ukrajna abban az időben kb. két év múlva atomnagyhatalom lett volna a szovjetektől örökölt atomtöltetű hordozó rakéták kódjainak megfejtésével.
Árverték őket.
G.)
Ütköző országként igen sok politikai- és titkosszolgálatok általi befolyásolnak voltak és lehet vannak is kitéve szerintem úgy, hogy nagyon durva volt az orosz befolyás is, hisz nagyobb diaszpórákban, általában igen fontos területeken, nagy az orosz ajkú népesség is.
H.)
Mi az Európai Uniónak köteleztük el magunkat 2004-ben. Magyaroszág igen szép növekedési ívet futhatott volna be, ha különösen az Orbán-féle korrupció nem lepi el az országunkat és közben nem központosítja egy párt maga köré a gazdasági hatalmat is.
I.)
Ha majd általunk megtörténik Magyarország rendszerváltása (nem kormányváltása, hanem rendszerváltása), és tényleg egy demokratikus országgá tudunk válni, akkor nagy bizonyossággal állítom, hogy az öreg európai kiérlelt eszmerendszerben fogunk gondolkodni, nem pedig más nagyhatalmak befolyása által!
J.)
Magyarországnak nincs nagyhatalmi befolyása a globális politikai- és gazdasági folyamatokra. Ebből a szempontból egyes kérdésekben "vastyúk is talál szeget alapon", az Orbán kormány túlélni vágyó külpolitikájának egyes darabjai elfogadhatók; úgy mint az illegális bevándorláshoz való viszonyulásuk vagy a gazdasági - bár véleményem szerint elhibázott és túlárazott - mindenféle keleti nyitásaik, amelyek még rosszabb helyzetbe hozták az országot, mint amiben volt. Ekkora kínai és orosz befolyás soha nem lett volna Magyarországon, ha mi vezetjük 2010-től, például.
Ha egyszer tudunk élelmiszert termelni és tudunk hozzá saját feldolgozó ipart is csinálni, akkor annak kell prioritást kiharcolni, nem pedig a víznyelő akkumulátorgyáraknak, amelyek néhány év múlva veszélyeshulladék szemétlerakót csinál az országunkból.
Sajnos lesz mit örökölnük rossz dolgokat a Fidesztől de én bízom benne, hogy együtt képesek leszünk helyrehozni!
No, vajon hasonlóképpen mer-e nyilatkozni az új messiás?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzéseik során az emberi méltóságot tartsák tiszteletben! Ha erre nem fognak figyelmet fordítani, én sem fogok önökre.