péntek, június 26, 2026

260626 Egy emlék a múltból, nektek cigányok

HF 2.0 20260622-től kezdődően
2026.06.26

Mottó nincs, de lehetne...


Egy emlék a múltból, nektek cigányok, mert legalább nektek tudni kéne erről is! Nem csak a taps, tánc, fütty a cigány kultúra része!

A székesfehérvári Rádió utca 11. gettóügy

A székesfehérvári gettóügy, a tizenhárom roma családot érintő konfliktus 1995-ben kezdődött egy városi önkormányzati határozattal. Akkor a képviselő-testület a meglehetősen leromlott állapotú Rádió utca 11-ben lakó tizenhárom roma családot egy kutyamenhely, azaz sintértelep melletti területre akarta kitelepíteni, 23 négyzetméteres, komfort nélküli lakásokba. 

Több emberjogi szervezet tiltakozása megakadályozta ezt – ők alakították meg a Gettóellenes Bizottságot. 

1997 októberében a helyzet ismét kiéleződött: a polgármester bemutatja a nyilvánosságnak a fémdobozokat, majd az október 16-i közgyűlés határozata szerint a város három pontján 30 millió forintból 5-5 lakásos sorházakat építenek fel a Rádió utcában maradt családok számára.

Egy egész napos tárgyalás után, amelybe telefonon a belügyminiszter és országos pártvezetők is bekapcsolódtak, november 25-én éjszaka megegyezés született: másnap nem lesz kilakoltatás, a romák egy hónapra beköltöznek egy Vöröskereszt-tulajdonú ház lakásaiba, az önkormányzat 30 millió forintot biztosít lakásvásárláshoz. 

November 26-án reggel a lakók kiköltözése után megkezdték a Rádió utca 11. lebontását.

Setét Jenő szerepe:

A gettóügy kipattanásakor az emberjogi szervezetekből megalakult Gettóellenes Bizottságot az ezt összehívó Roma Polgárjogi Alapítvány illetékese, Setét Jenő hozta létre.

Álláspontja az volt: az épületet valóban fel kell számolni, de az ott lakók városon kívülre, kutyamenhely mellé való kitelepítését el kell utasítani.

Az 1996–98 között zajló székesfehérvári gettóügyben vállalt szerepéért 1997-ben ő kapta elsőként a Roma Polgárjogi Díjat.

Lezárás:
Horváth Aladár, a Gettóellenes Bizottság elnöke örömmel nyugtázta, hogy a fehérvári válság megoldódott, és reményét fejezte ki, hogy nem kell az ország különböző pontjain sok-sok Rádió utcára számítaniuk. 

„Mindenki sokat tanulhatott a székesfehérvári esetből. Legfőképpen azt, hogy a szociális problémákat nem etnikai alapú megkülönböztető intézkedésekkel kell kezelni, hanem hatékony, átfogó szociálpolitikai programokat kell találni minden szegény ember számára."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzéseik során az emberi méltóságot tartsák tiszteletben! Ha erre nem fognak figyelmet fordítani, én sem fogok önökre.

260625 Köszöntő az Ebru Timtik-díj elnyerése kapcsán

H F. 2.0 2026.06.25 Az én barátomak Iványi Gábornak! Kicsit olyan Thomas Mann köszöntése szerűen...                   IVÁNYI GÁB...